Simav da Hasar Nedenleri

Mevcut Kolon Etriye Aralığına Dikkat

Simav Gazetesinde Hakkımızda Çıkan Haber

 

 

 

 

 

Kısa Kolon Oluşumu Nedeniyle Hasar

Kısa Kolon Hasarı

 

 

 

 

 

 

Simav da depremde hasar gören yapıları inceledim.Bu konudaki bilgilerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle belirtmek isterimki tüm ülkemiz yapılarında görülen ortak eksiklikler maalesef simav dada aynı.Bunlar etriye açıklıklıklarının çok fazla olması,etriye kancalarının 90 derece bükülmüş olması,çok düşük beton kalitesi gibi

ilave olarak simavda hemen hemen  tüm binalarda bodrum kat perdeleri zemin kat seviyesine kadar yapılmış üstte ise 1m lik kısımda  bant pencereler bırakılmış.Tipik kısa kolon oluşumu ve tüm binalar bu kısa kolon oluşumu nedeniyle hasar almış.

Halbuki çok basit önlemlerle giderilmesi mümkün iken maalesef deprem beklenmiş.

Bu vesile ile meslektaşlarımdan ricam bu kısa kolon oluşumlarına izin vermemeleri.bodrum katlarda bırakılan bant pencere veya kolona dayanmış pencereler varsa buraların doldurulması çok faydalı olacaktır.

bina güçlendirme lerinde kısa kolon hatalarının mutlaka giderilmesi gerekir.

 uğur oflaz

07-01-2012 istanbu

 

 

 

Uğur Oflaz hakkında

uğur oflaz 1957 konya doğumludur.A.D.M.M akademesi ni 1981 yılında bitirmiş olup 30 yıldır aralıksız inşaat mühendisi olarak çalışmaktadır. 1995 yılında afyon Dinarda olan deprem de hasar gören orta hasarlı betoarme binaların güçlendirme işlerini 3 büyük üniversitemizin müşavirliğinde alt yüklenici olarak yapmış ve böylelikle Deprem mühendisliğine başlamıştır. 1999 marmara depreminde Gölcük,DeğirmendereKaramürsel,Yalova,Bolu ve Adapazarında bizzat bulunarak onlarca güçlendirme proje ve imalatı gerçekleştirmişir.2004 yılında istanbul şişlide ilk bina güçlendirmesi yapmış ayrıca yine izmirde ilk güçlendirme imalatlarını gerçekleştirmiştir. halen istanbuldaçalışmalarına devam etmektedir.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


7 + = 13

Captcha Captcha Reload

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>